Výhody zasazení velikonoční pomlázky

Něco z historie pomlázky – nejstarší zmínka pochází ze 14. století. Pomlázka je dlouhou tradicí a jeden z hlavních symbolů Velikonoc. Správná pomlázka je spletená z vrbových proutků a ozdobená mašlemi. Pletení pomlázky se podle zvyků má provádět na Bílou sobotu. Pojmenování pomlázka vychází od slova pomladit a mlází – houštin čerstvých, mladých výhonků rostlin. Šlehání dívek a žen pomlázkou symbolizuje předávání zdraví, svěžesti a pružnosti.
velikonoční vrba

Po koledování bývá pomlázka zničená, polámaná, výhonky opadané. Pokud jí ale máte upletenou z čerstvě natrhaných proutků, může se zasadit do země. Tento zvyk se stále dodržuje na mnoha místech. V okolí vesnic pak můžeme vidět různě velké vrby vyrostlé z pomlázky. Na zahradách se často vyskytují mladé vrby s kmeny, které jsou spletené jako byla původně pomlázka.

 

Pomlázku mějte v kbelíku s vodou a pak jí zasaďte do hlíny. Po nějaké době proutky obrazí a obsypou se malými zelenými lístečky. Časem začne z pomlázky růst malá vrba. Začne tvořit převislou korunu a vy tím získáte novou ozdobu, třeba na balkon, terasu nebo na zahradu.

Při správných podmínkách poroste pořád dál.

vrba u vody

Výhody zasazení velikonoční pomlázky jsou, že se každoročně pomlázka ozdobí umělými velikonočními vajíčky.

Využít se dá také při aranžování. Kdy vám z pomlázky poroste spousta nových proutků do všech stran. A tak je můžete pomocí drátku, provázku nebo jen provlékáním proutku pod proutkem různě tvarovat a ohýbat. Vytvářet brány, koule nebo oblouky.

 

Jak zasadit pomlázku?

Odstraňte pentle, konec pomlázky ponořte do vody a nechte na slunném místě. Za pár dní větvičky pustí kořínky. Na zahradě vykopejte menší díru, přibližně deset centimetrů hlubokou. Pomlázku do ní vložte rukojetí dolů a zasypte hlínou. Poté už jen stačí čekat, kdy nám vyroste originální zatočený strom, který bude ozdobou vaší zahrady.