S odhodláním a pracovitostí můžete dojít opravdu daleko. Plnit si sny, proslavit se, stát se úspěšným, uznávaným a v neposlední řadě také bohatým. Jasně, existuje také možnost dobře se provdat, nebo oženit a jsou mezi námi i takoví, kteří se bohatými už narodí. Pojďme se ale zaměřit na ty, kteří si peníze a moc získali sami.
Steve Jobs
Všem dobře známý zakladatel a výkonný ředitel firmy Apple, který si vydělával na jídlo vracením lahví od coly a společnost Apple Computer založil v garáži svých adoptivních rodičů. Přespával na zemi u svých kamarádů, ale svou pílí a odhodláním se dostal mezi nejbohatší Američany, i když jeho plat činil pouhý jeden dolar ročně. Jeho bohatství bylo hlavně v jeho akciích. Vlastnil akcie Walt Disney v hodnotě 4,2 miliard dolarů a akcie Apple v hodnotě 2 miliard dolarů.
Sergey Brin a Larry Page
Že vám tyto jména nic neříkají? A co takhle Google? Internetový prohlížeč, který denně využívají miliony lidí po celém světě je dílem dvou podnikatelů s židovskými kořeny, kteří vynikali svou znalostí matematiky a informatiky. Společnost Google je jednou z nejcennějších značek světa. Zakladatelé měli přelomovou teorii, díky které se stal jejich vyhledávač tak oblíbený a z jeho zakladatelů se stali miliardáři.
Podívejme se na to ale také z druhé strany. I ve vyspělém světě existuje velká spousta rozvojových zemí se spoustou obyvatel, kteří nemají téměř nic. Přesto jsou šťastní. Jsou soběstační, žijí v úzkém rodinném kruhu, mají úchvatné zvyky a tradice a téměř stejným způsobem života žijí už stovky let.
Masajové
Masajové jsou jedním z nejznámějších kmenů vůbec. Jde o kočovný kmen živící se pastevectvím. Své vesnice staví v kruhovém půdorysu. Skromné chatrče ve kterých bydlí si staví z hlíny po obvodu vesnice. Když se Masajům po několika letech chatrče samovolně rozpadnou, stěhují se zase o kus dál. Jejich majetek je téměř nulový. Vlastní pouze zvířata, která jsou jejich obživou. Přesto těmto lidem peníze k životu rozhodně nechybí. Vzhledem k přísunu turistů se ale i oni museli přizpůsobit světu, kterému vládnou peníze. Masajské ženy prodávají turistům šperky, nebo drobné suvenýry. Někteří turisté využívají jejich neznalost a mnohdy je obírají.
Opravdu jsou peníze pro život to nejdůležitější? Neobejde se bez nich nikdo z nás. Ale v rozvojových zemích jsou důležitější tradiční způsoby života, rituály, tradice a souznění s přírodou. Peníze zde nehrají velkou roli, a přesto tito lidé žijí spokojený a šťastný život.