Pohybová PIR čidla
Čidlo s detekcí pohybu se začalo na našem trhu objevovat v halogenových reflektorech přibližně na počátku 90. let minulého století. Šlo v té době o převratný výrobek, o který byl mezi zákazníky značný zájem. Halogenové reflektory s PIR čidlem byly cenově přijatelné, snadno se instalovaly a měly poměrně vysoký stupeň krytí (minimálně IP 44), který zabraňoval průniku vody a vlhkosti do vnitřního prostoru svítidla. Zároveň bylo možno nastavit délku sepnutí podle potřeby při pohybu v exteriéru.
Reflektor bylo možno umístit prakticky kamkoli, kde byl vystaven povětrnostním vlivům, ať už byl instalován u vchodu do domu, před garáží, nebo na přístupových cestách na zahradním pozemku. Těmito reflektory se také začaly osvětlovat historické objekty, městské parky, kašny a fontány atd.
Halogenové žárovky však měly svá slabá místa. Především vysokou spotřebu elektřiny, nepříliš dlouhou životnost a značně se přehřívaly. Životnost se také výrazně zkracovala počtem sepnutí pohybového čidla a příliš častá výměna žárovek nebyla příliš rentabilní.
Energetická náročnost byla také důvodem, proč je vystřídaly zdroje LED diodové. V současné době jsou jejich čipy natolik výkonné, že mohou nahradit i veřejné osvětlení, například led halogen 30w https://www.lightpark.cz/reflektorove-led-zarovky/ je schopen zastoupit halogenovou žárovku o příkonu 250 W.
Rentabilita vzhledem k prodloužené životnosti
Nízká spotřeba elektřiny a extrémně dlouhá doba provozu je důvodem, proč dnes roste zájem o polovodičové technologie světelných zdrojů. Reflektory v tomto směru zaujímají významnou pozici, zvláště tam, kde se jedná o špatně dostupná místa. LED žárovky mohou být v nepřetržitém provozu desítky tisíc hodin, tím se snižují náklady na údržbu a celkový provoz. Zároveň je možné také nasvítit fasády objektů libovolnými barvami odstínů RGB, anebo teplým či studeným bílým světlem. Spolu s vysokým stupněm IP krytí jsou tedy ideálním prostředkem pro zvýšení atraktivity vzhledu domů a různých památkových objektů.