Cukrovka je dnes nemocí, která se dá docela dobře léčit. U lidí víme, že i pacienti s diagnostikovaným diabetem můžou žít za určitých okolností docela normální život. I u zvířecích pacientů je šance, že při správné péči bude náš mazlíček dál naším štěstím. Je proto nesmysl uvažovat o euthanásii zvířete jen proto, že bude vyžadovat větší péči.
Cukrovkase prezentuje příznaky, které jsou dobře rozpoznatelné. Zvíře více pije a čůrá, hodně žere, ale přesto hubne, má horší stav srsti, je apatické, v tlamičce se tvoří záněty a jsou také časté infekce kůže.
V takovém případě je vhodné, aby majitel psa nebo kočky navštívil veterinární ordinaci, kde lékař zvíře pečlivě vyšetří, nabere krev na rozbor. Pokud se ukáže, že krev obsahuje zvýšenou hladinu cukru, je zvířátko nemocné cukrovkou. Kdysi to bylo jasné rozhodnutí, zvíře se pravděpodobně muselo utratit, protože nebyl vhodný inzulín, který by byl podáván.
Dnes je situace jiná a majitelé nemocného zvířátka nemusí věšet hlavu. Stačí dodržovat určitý životní režim, jako je podávat krmivo určené pro nemocné zvíře. Tato krmiva jsou již dnes továrně vyráběná a tak nemusíme mít starost, že bychom zvířeti podávali něco škodlivého. Pro udržení hladiny cukru v krvi je třeba podávat injekce inzulínu, který se ale aplikuje zcela jednoduše a naučí se to každý.
Dnes již existují inzulínová pera, která i naměří, kolik jednotek této látky píchnout. Čas od času je třeba zkontrolovat cukr z kapky krve, kterou získáme jemným bodnutím jehlou. Glukometry jsou dnes automatické a po vložení papírku s krví změří hodnotu cukru. Nedílnou součástí života nemocného zvířete je pak tělesná aktivita přiměřená jeho schopnostem a možnostem. Pravidelná péče veterináře je pak samozřejmostí.
Pokud budete o své zvířátko pečovat tak, jak je nutné v jeho nemoci, miláček vám pak vše oplatí ještě mnoho let svou psí nebo kočičí láskou.